Blog

Jak można legalnie pozbyć się starego auta?

Jedyną legalną drogą na pozbycie się starego lub uszkodzonego samochodu jest złomowanie pojazdu. W tym celu warto skorzystać z usług firmy takiej jak nasza, która profesjonalnie zajmujące się tego typu usługami. Całkowicie odradzamy natomiast pomysłów związanych z porzucaniem starego samochodu – takie postępowanie jest nielegalne oraz obciążone karami. Za porzucenie niesprawnego pojazdu, jego właścicielowi grozi kara grzywny, która może wynieść nawet do 10 000 zł! Wystarczy, że pojazd zostanie znaleziony, a następnie rozpoznany, a jego posiadacz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. Identyfikację porzuconego auta umożliwia m.in. numer VIN (numer nadwozia), który pozostaje niezmieniony nawet, jeżeli samochód zostanie przerejestrowany. To właśnie w ten sposób można dotrzeć do właściciela samochodu, który dopuścił się jego porzucenia.

stare auto

Pamiętaj, ze porzucanie aut jest nielegalne. Może za to grozić nawet do 10 000 zł grzywny.

Stacja Demontażu Pojazdów a złomowanie starego samochodu

Jedyną droga ku temu, by legalnie pozbyć się starego auta, jest skorzystanie z usług SDP (czyli Stacji Demontażu Pojazdów). Dlaczego tak jest? Głównie wynika to z faktu, iż pozostawiony na pastwę losu pojazd stanowi zagrożenie dla środowiska. Poszczególne jego części, w tym: akumulator, opony i płyny eksploatacyjne powinny zostać odpowiednio zutylizowane. Problem ten można rozwiązać np. w stacji demontażu pojazdów. to właśnie tam stary samochód powinien trafić w celu zezłomowania. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze wybierać sprawdzone miejsca. Istnieją bowiem nieoficjalne stacje demontażu pojazdów, które nie maja żadnych podstaw prawnych ku temu, by działać legalnie. Oznacza to więc, że podpisana z tym miejscem umowa lub inny dokument potwierdzający zdanie pojazdu, są nieważne, ponieważ punkt ten nie został zatwierdzony przez marszałka danego województwa. To jednak jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że równie nielegalne jak taki punkt zbierania pojazdów jest także złomowanie pojazdów na własną rękę. Rozbieranie auta wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dopełnienia wszelkich związanych z tym formalności. Legalnie działające stacje demontażu aut wystawiają bowiem zaświadczenie, które pozwala wyrejestrować samochód w urzędzie komunikacji. Oznacza to więc, że posiadanie tego dokumentu jest podstawą unieważniającą dowód rejestracyjny czy tablice rejestracyjne auta.

Czy złomowanie auta się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Sprzedaż samochodu na skup aut przeznaczonych do kasacji opłaca się gównie ze względu na możliwość otrzymania od ubezpieczyciela pieniędzy za niewykorzystaną polisę. Stare auto opłaca się również zezłomować w momencie, gdy:

  • Pojazd uległ poważnej awarii, a jego naprawa finansowo przerasta możliwości właściciela samochodu lub kosztuje więcej, niż auto jest warte;
  • OC/AC dobiegają końca, a nowe ubezpieczenie auta jest dla zbyt kosztowne;
  • Właściciel ma problemy z tym, żeby sprzedać samochód – np. z powodu braku kupca;
  • Samochód uległ poważnemu wypadkowi i nie można go naprawić.

W tych przypadkach złomowanie pojazdu może okazać się bardzo opłacalne. To ile zarobisz na złomowaniu auta zależy jednak od kilku, bardzo istotnych czynników, które omówimy poniżej.

stare auto

złomowanie opłaci się się zwłaszcza, jeżeli auto uległo poważnemu wypadkowi, np. zostało spalone.

Cena złomu samochodowego – od czego zależy?

Od 2015 r. kasacja pojazdów nie wiąże się już z żadnymi dodatkowymi opłatami podatkowymi. Wszystko za sprawą zmian, jakie weszły w życie w lipcu 2015 r., kiedy to rząd zniósł opłatę recyklingową, którą obciążeni byli kierowcy chcący zezłomować własny samochód. Dzięki temu koszty złomowania znacznie zmalały, a złomowanie pojazdów stało się bardziej opłacalne. Ile więc można zarobić na zezłomowaniu starego pojazdu? To zależy. Głównie ze względu na to, że złomowanie samochodu można przeprowadzić na 2 sposoby. Mowa o kasacji pojazdów:

  • Kompletnych – w przypadku, gdy waga auta stanowi minimum 90% wagi potwierdzonej wpisem do dowodu rejestracyjnego. Wtedy na złomowanie samochodu wpłynie również stawka punktu, która jest mnożona przez każdy kg masy pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że z reguły punkt zbierania pojazdów odejmuje ok. 200 kg na poczet części niemetalowe. W rzeczywistości oznacza to wiec, że samochód osobowy o wadze 2 ton zostanie policzony jako pojazd o masie 1,8 tony.
  • Rozebranych – tutaj należy jednak zaznaczyć, że cena samochodu rozebranego będzie pomniejszana o brakującą masę pojazdu. Za każdy brakujący kilogram z reguły odejmuje się na skupach od kilkudziesięciu groszy do 1 złotówki.

Która z opcji prezentuje się lepiej? Złomowanie samochodu rozebranego może okazać się znacznie bardziej opłacalne w przypadku osób, które złomują nowsze auta. Jest tak, ponieważ wyjęte z niego części można sprzedać – i to bardzo często z większym zyskiem niż są one warte na skupie. Dotyczy to m.in. części takich jak chłodnica aluminiowo-miedziana, której cena na skupie będzie niższa. Z tego też względu złomowanie samochodu nowszego typu często jest przeprowadzane według nieco bardziej atrakcyjnych stawek, których wysokość jest ustalana z właścicielem pojazdu indywidualnie. Warto również wspomnieć, że samochodylepszym stanie technicznym mają szansę na uzyskanie lepszych stawek. Najwięcej na złomowaniu auta można jednak zarobić, sprzedając auta dostawcze i ciężarowe. W przypadku niektórych modeli cena za kilogram masy jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku samochodów osobowych.

Ceny za złom samochodowy – ile dostane za złomowanie auta?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, ile pieniędzy dostanie się za samochód, zależy bowiem od czynników, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie. Na wysokość tej kwoty wpłynie przede wszystkim rodzaj auta oraz jego stan. Najniższe stawki za złom w zdecydowanej większości firm obowiązują w przypadku pojazdów osobowych. Znacznie więcej można więc zarobić na samochodach dostawczych. W niektórych przypadkach stawki niemalże dwukrotnie przewyższają ceny za 1 kg masy pojazdów osobowych. Najbardziej opłacalna jest zwłaszcza sprzedaż samochodu dostawczego oraz pojazdów ciężarowych. Warto również zaznaczyć, że złomowanie samochodu osobowego może okazać się znacznie bardziej intratne, jeżeli pojazd jest w dobrym stanie i należy do nowszych roczników. Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na jego popularność, jest model oraz jego popularność. Im bardziej popularny on jest, tym teoretycznie większa powinna być oferowana stawka. Bardzo ważnym wyznacznikiem jest także stan pojazdu i jego rzeczywista wartość rynkowa. Za auto w większości uszkodzone otrzyma się niższą stawkę niż w przypadku auta, który jest w dobrym stanie. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej – równie ważna jest też waga pojazdu, która powinna stanowić minimum 90% wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. To jednak jeszcze nie wszystko.

monety przy zabawce aucie

to, ile otrzymasz za zezłomowanie auta, zależy nie tylko od stanu samochodu, ale i województwa,w  którym znajduje się skup.

Złomowanie auta – ile płacą?

Stawki za złomowanie pojazdów różnią się między sobą nie tylko w zależności od firmy, czy rodzaju i stanu pojazdu, ale i województwa. W zależności od lokalizacji ceny tych usług mogą się bowiem znacznie od siebie różnić. Na podstawie obowiązujących w ostatnich latach stawkach można stwierdzić, że najkorzystniejsze dla właścicieli pojazdów ceny złomownia obowiązują w województwie zachodniopomorskim i mazowieckim. Ostatnim z ważnych czynników, który wpływa na wysokość tej kwoty, są koszty transportu pojazdu na złomowisko. Niektóre firmy wliczają je w koszty usługi, inne pobierają dodatkową opłatę. Wszystko zależy od danej Stacji Demontażu Pojazdów. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zezłomowaniu auta, warto skontaktować się z konkretną firmą mailowo lub telefonicznie. Dokonanie dokładnej wyceny usługi jest możliwe tylko i wyłącznie po podaniu wszystkich niezbędnych do tego informacji.

Złomowanie samochodu kompletnego a niekompletnego

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy bardziej opłaca się złomować samochód kompletny, czy taki, w którym brakuje części. Tak jak zdążyliśmy już zaznaczyć – w przypadku kasacji auta kompletnego stawka ta jest obliczana na podstawie wagi pojazdu, przy czym musi ona wynosić minimum 90% masy podanej w dowodzie rejestracyjnym auta. Nie oznacza to jednak, że będzie się to opłacało bardziej niż złomowanie samochodu niekompletnego. Wynika to z faktu, iż zwykło się odliczać ok. 200 kg wagi auta na poczet części niemetalowych. Z kolei samochód niekompletny w wielu firmach złomowany jest za naliczaniem opłat dodatkowych. Bardzo często firmy „auto złom” do kasacji pojazdu rozebranego doliczają bowiem opłaty za każdy kilogram brakującej wagi. Dlatego też, zanim zdecydujesz na rozbieranie auta i sprzedanie poszczególnych części – upewnij się, czy aby na pewno Ci się to opłacało.

Złomowanie samochodu – podsumowanie

Zezłomowanie auta jest proste, ale wymaga ono dopełnienia kilku formalności, o których chcielibyśmy wspomnieć na końcu. Oddając auto na złom, pamiętaj o tym, by mieć ze sobą kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Potrzebny będzie również dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu – np. dowód osobisty. Co zrobić w przypadku, gdy nie posiada się dowodu rejestracyjnego? Wystarczy wtedy jedynie przedstawić zaświadczenie z policji o zatrzymaniu dokumentu uszkodzonego samochodu. Co dalej? Po zakończeniu kasacji auta nasi klienci otrzymują w zamian zaświadczenie potwierdzające, że pojazd został zutylizowany we właściwy sposób. To właśnie z tym dokumentem należy udać się do wydziału komunikacji w celu otrzymania środków za recykling samochodu. Dokument ten umożliwi również wyrejestrowanie pojazdu. Na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów zostanie również unieważniony dowód rejestracyjny auta, karta pojazdu oraz jego tablice rejestracyjne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w ciągu 30 dni od kasacji samochodu złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta, który składa się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Po więcej informacji – zapraszamy do kontaktu!